کابینت نئوکلاسیک

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

تصویر کابینت نئوکلاسیک سفید

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم هر خانه است و مدل معماری و تجهیزات به کار رفته در آن، تاثیر مستقیم در زیبایی و جذابیت بصری خانه دارد. کابینت‌ها از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر دکوراسیون داخلی آشپزخانه هستند. با انتخاب درست کابینت می‌توانید آشپزخانه خود را بزرگ­‌تر از چیزی که هست نشان دهید و صرف نظر از معماری آن، فضای شیک و چشم نوازی را در آشپزخانه خود ایجاد کنید. همانطور که می‌دانید کابینت‌ها دارای دو سبک اصلی مدرن و کلاسیک هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ کابینت مدرن ساده‌ترین نوع کابینت است که هیچ گونه جزئیاتی در آن به کار نرفته است و مناسب افرادی است که می‌خواهند فضای ساده و به دور از اشرافیت در آشپزخانه‌شان حاکم باشد؛ در حالی که کابینت کلاسیک کاملا برعکس کابینت مدرن است و حالت اشرافی و کلاسیک اروپایی دارد، اغلب از جنس چوب است و کنده کاری‌ها و تزئینات دستی روی ساختار آن وجود دارد که ظاهرش را مجلل کرده و به ارزش مادی آن می‌افزاید. همانطور که گفته شد هر کدام از این دو سبک ویژگی‌هایی کاملا متفاوت از دیگری داشته و طرفداران خاص خودش را دارد. حال ممکن است یک فرد نه سادگی بیش از حد کابینت مدرن را بپسندد، و نه حال و هوای اشرافی سبک کلاسیک مورد علاقه‌اش باشد؛ چه باید بکند؟ صنعتگران حوزه کابینت سازی به این منظور دست به کار شدند و سبک جدیدی از کابینت که تلفیقی از دو سبک مدرن و کلاسیک است را ابداع کردند؛ کابینت نئوکلاسیک. با وجود اینکه کابینت نئوکلاسیک به اندازه دو سبک مدرن و کلاسیک قدمت ندارد؛ اما در همین مدت هم محبوبیت بسیار خوبی کسب کرده است. حال سوال این است که کابینت نئوکلاسیک چیست؟ به چه کابینتی نئوکلاسیک می‌گویند؟ حامی ساخت در ادامه شما را با این سبک از کابینت بیشتر آشنا می‌کند.

تصویر کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک چیست؟

کابینت نئوکلاسیک برگرفته از سبک مدرن و کلاسیک و جدیدترین سبک کابینت است؛ از این رو امکان دارد هنوز برای همه شناخته شده نباشد. این نوع از کابینت نه ساده‌ گرایی سبک مدرن را دارد و نه به اندازه سبک کلاسیک دارای جزئیات و کنده کاری‌های مجلل است. در کابینت نئوکلاسیک در واقع از سبک کلاسیک بر بستر امکانات و وِیژگی‌های مدرن استفاده شده است و شما مدرنیته و سنت رو به طور هم زمان در این سبک از کابینت مشاهده می‌کنید. طراحی آن‌ها بسیار لوکس، ظریف و زیبا است و فضای آشپزخانه شما را شیک، مدرن، کاربردی و با حال و هوای کلاسیک می‌کند. کابینت نئوکلاسیک قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای هم دارد.

ما کمکت می‌کنیم مدل کابینت برازنده آشپزخونت رو پیدا کنی

ویژگی‌ های کابینت نئوکلاسیک

 • از جمله وِیژگی‌های برجسته این سبک از کابینت، طراحی ساده آن با به کارگیری خطوط صاف و دایره‌ای است. این مسئله که شما می‌توانید جلوه‌ای از سبک مدرن و کلاسیک را با هم در این مدل تماشا کنید، از دلایل اصلی محبوبیت این سبک است.
 • کابینت‌های نئوکلاسیک همانند سبک کلاسیک دارای تقارن هستند؛ یعنی طراحی و ساخت آن‌ها به گونه‌ای صورت می‌گیرد که کابینت‌ها به شکل قرینه کنار هم قرار بگیرند.
 • همانند کابینت کلاسیک، تاج کابینت نئوکلاسیک نیز به صورت برجسته است؛ این در حالی است که کابینت‌های مدرن اغلب تاج ندارند.
 • اکثر کابینت‌های نئوکلاسیک تا سقف کار می‌شوند و این وِیژگی باعث می‌شود فضای داخلی و حجم بیشتری داشته باشند.
 • کابینت های نئوکلاسیک در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • برای رنگ‌بندی این مدل از کابینت عموما از رنگ‌های سرد و ملایم استفاده می‌شود. رنگ‌های طوسی، سفید، کرم و سبز از جمله رنگ‌های پر کاربرد در ساخت کابینت نئوکلاسیک هستند؛ با این حال هیچ محدودیت رنگی وجود ندارد و شما می‌توانید طبق سلیقه شخصی خود رنگ‌بندی کابینت را انتخاب کنید.
 • پیشخوان و رو کابینتی در سبک نئوکلاسیک اغلب سنگ انتخاب می‌شود.

مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک با اینکه به طور کلی از دو سبک کلاسیک و مدرن محبوب‌تر است؛ اما این دلیل بر بی عیب و نقص بودن این سبک نمی‌شود. در ادامه به بررسی مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک می‌پردازیم.

مزایای کابینت نئوکلاسیک

 • کابینت نئوکلاسیک از مقاومت خوبی برخوردار است و عمر طولانی دارد.
 • به دلیل استفاده از رنگ پلی اورتان در این نوع از کابینت، به آسانی تمیز می‌شود.
 • کابینت نئوکلاسیک ترکیب دو سبک مدرن و کلاسیک بوده و جدیدترین سبک کابینت موجود در بازار است.

معایب کابینت نئوکلاسیک

 • کابینت‌های نئوکلاسیک نسبت به اشیاء تیز و برنده حساس و آسیب پذیر هستند.
 •  در صورت آسیب دیدن درب کابینت، متاسفانه قابل تعمیر نیستند و باید آن را تعویض کنید.
 • این سبک از کابینت نسبت به رطوبت حساس است.
 • در صورتی که از رنگ نامرغوب در ساخت کابینت نئوکلاسیک استفاده شود، رنگ لب پر یا کدر می‌شود؛ از این رو توصیه می‌شود که کابینت خود را از مراکز معتبر خرید کنید و یا ساخت آن را به افراد حرفه‌ای و با تجربه در صنعت کابینت سازی بسپارید.

تصویر نئوکلاسیک زیبا

جنس کابینت های نئوکلاسیک

از لحاظ کیفی، چوب طبیعی متریال مناسب و با دوامی است که از لحاظ ظاهری نیز از زیبایی برخوردار است؛ با این حال هزینه بالایی دارد! گزینه بعدی، MDF است که با دستگاه CNC برش و طرح می‌خورد؛ سپس یا روکش PVC روی آن کشیده و وکیوم می‌شود، که در این حالت به آن کابینت ممبران گفته می‌شود، یا رنگ پلی اورتان می‌خورد که در این صورت به آن کابینت ام دی اف خام رنگ شده گفته می‌شود. برای ساخت کابینت‌ پولیشی هم از ام دی اف خام استفاده می‌شود. این کابینت همانگونه که ذکر شد، بعد از ابزار خوردن با دستگاه CNC باید در یک محیط کاملا استریل و عاری از آلودگی و گرد و غبار قرار بگیرد تا به وسیله رنگ پولیشی رنگ آمیزی شود و سمباده بخورد. در ادامه این روند آنقدر ادامه پیدا می‌کند که کابینت‌ها در وضعیت مطلوب قرار بگیرند. کاور پولیشی مورد استفاده در این کابینت ضد آب است و برای فضاهای مرطوب مناسب می‌باشد؛ با این حال نباید در معرض مستقیم آب و رطوبت قرار بگیرد.

به طور کلی بر اساس نوع متریال به کار رفته، انواع کابینت نئوکلاسیک به شرح زیر است:

کابینت نئوکلاسیک طرح چوب یا با روکش چوب

کابینت نئوکلاسیک ام دی اف با پوشش رنگ پلی اورتان

کابینت نئوکلاسیک ام دی اف با پوشش رنگ پولیشی

کابینت نئوکلاسیک ممبران

رنگ کابینت نئوکلاسیک

به دلیل استفاده از رنگ پلی اورتان و پلی استری به عنوان پوشش، رنگ کابینت نئوکلاسیک دارای گستره تنوع زیادی است؛ یعنی با توجه به سلیقه‌تان از کابینت نئوکلاسیک کرم تا سبز، آبی و کلی رنگ متنوع دیگر، می‌توانید رنگ کابینت نئوکلاسیک خود را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید از این رنگ‌ها در دو نوع کابینت نئوکلاسیک براق و مات استفاده کنید. با اینکه محدودیتی برای انتخاب رنگ وجود ندارد، ولی کابینت نئوکلاسیک رنگی در رنگ‌های سرد و ملایم مثل سفید، خاکستری، طوسی، آبی تیره، سبز و کرم از محبوبیت بیشتری برخوردار است؛ علاوه بر این، کابینت نئوکلاسیک دو رنگ هم در رنگ‌هایی از قبیل کابینت نئوکلاسیک سفید طوسی رایج است. با این حال هنوز هم بهترین رنگ کابینت نئوکلاسیک را سلیقه و علاقه شما تعیین می‌کند. 

درب کابینت نئوکلاسیک

تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

کسانی که تاکنون اسم کابینت نئوکلاسیک را نشنیده‌ا‌ند، ممکن است در ابتدا گمان کنند که کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک با هم در یک راستا قرار دارند؛ در حالی که این دو سبک از کابینت تفاوت‌های فاحشی با هم دارند که آن‌ها را کاملا از هم متمایز می‌کند. در کابینت های نئوکلاسیک دیگر خبری از طرح‌های شلوغ و کنده کاری‌های سبک کلاسیک نیست. در این کابینت‌ها به نسبت سبک کلاسیک، سادگی بیشتر و پرداختن به جزئیات کم‌تر است. به دلیل همین سادگی بیشتر کابینت نئوکلاسیک نسبت به کلاسیک، آماده سازی و ساخت آن سریع‌تر انجام می‌شود. همچنین بر خلاف کابینت کلاسیک که به دلیل تزئینات و منبت کاری‌های ظاهری، مناسب فضای کوچک نیست و آن‌ را آشفته و شلوغ می‌کند، کابینت نئوکلاسیک کاملا برای فضاهای کوچک مناسب است. کابینت نئوکلاسیک به این خاطر که کنده کاری‌های دستی کابینت کلاسیک را ندارد، از قیمت پایین‌تری برخوردار است. تمیز کردن و نگهداری کابینت نئوکلاسیک هم به نسبت کابینت کلاسیک آسان‌تر است؛ زیرا هر چه جزئیات بیشتر باشد تمیز کردن سخت‌تر است، و تمیز نکردن کابینت‌ها به مرور زمان از کیفیت و عمر آن‌ها می‌کاهد؛ خصوصا در آشپزخانه که گرد و غبار و ذرات چربی در محیط وجود دارد و به سرعت روی سطوح می‌نشیند.

فرق کابینت ممبران با نئوکلاسیک

شاید تا به حال این تیتر به چشم‌تان خورده باشد یا آن را شنیده باشید؛ اما باید بدانید که امکان مقایسه کابینت ممبران با نئوکلاسیک وجود ندارد! به این دلیل که نئوکلاسیک یک سبک طراحی دکوراسیون داخلی است؛ در حالی که ممبران متریال مورد استفاده برای ساخت کابینت است؛ این یعنی امکان استفاده از متریال ممبران برای ساخت کابینت در سبک نئوکلاسیک وجود دارد و ممبران و نئوکلاسیک با یکدیگر قابل قیاس نیستند.

برای انتخاب یک مدل لاکچری کابینت همراهتیم

قیمت کابینت نئوکلاسیک

قیمت کابینت نئوکلاسیک با توجه به متراژ، نوع متریال به کار رفته برای ساخت آن و زمینی یا دیواری بودن کابینت، متغیر است؛ مثلا قیمت کابینت نئوکلاسیک سفید از جنس ام دی اف با قیمت کابینت ممبران نئوکلاسیک در همین رنگ، متفاوت است. با این حال با صرف نظر از این فاکتورها، برای قیمت هر متر کابینت نئوکلاسیک، یک مقدار کلی توسط اتحادیه تصویب شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مطالب

با ما در ارتباط باشید

پربازدیدترین مطالب

با ما در ارتباط باشید

قبل از انتخاب مدل کابینت و دکوراسیون داخلی، از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.          
قبل از انتخاب مدل کابینت و دکوراسیون داخلی، با ما مشورت کنید..
گفتگو با کارشناسان حامی ساخت