طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون، در لغت نامه فارسی به معنی آراستن و چیدمان است. منظور از دکوراسیون داخلی نحوه چیدمان و انتخاب وسایل مناسب برای تمامی بخش‌های خانه است. طراحی دکوراسیون داخلی اصول خاصی دارد. رعایت این اصول باعث زیبا و دلنشین‌تر شدن فضای خانه می‌شود. در ادامه با این اصول و ترفندها آشنا می‌شویم؛ پس با حامی ساخت همراه باشید.

طراح دکوراسیون داخلی

به افرادی که طبق اصول طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون را انجام می‌دهند؛ طراح دکوراسیون و یا دکوراتیو می‌گویند. این افراد ذهن خلاق و با سلیقه‌ای دارند؛ همچنین با اصول فنگ شویی و علم رنگ شناسی آشنا هستند. شما اگر گران‌ترین وسایل را تهیه کنید اما آن‌ها را درست نچینید، زیبایی این وسایل به چشم نمی‌آید. 

انواع سبک دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی سبک‌های مختلفی دارد. هر کدام از این سبک‌ها با هم متفاوت هستند. هر فردی با توجه به سلیقه خود یکی از سبک‌ها را برای طراحی دکوراسیون خود انتخاب می‌کند. در ادامه شما را با انواع سبک‌ دکوراسیون داخلی آشنا می‌کنیم.

01

دکوراسیون داخلی مدرن

به طراحی دکوراسیون داخلی ساده، دکوراسیون داخلی مدرن می‌گویند. در طراحی مدرن از مواردی مانند پالت رنگی ساده، استیل و شیشه در خانه‌ها استفاده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی طراحی دکوراسیون داخلی مدرن، استفاده از اشکال هندسی مانند دایره و چهارگوش در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن است. استفاده از آثار نقاشی آبستره و مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی نقش مهمی در این سبک‌ها دارد.

دکوراسیون داخلی مینیمال

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال یکی از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی است. این سبک مانند سبک مدرن ساده است. می‌توان گفت که از سبک مدرن نیز ساده‌تر است. در این نوع از سبک‌ دکوراسیون داخلی از پالت‌های رنگی متفاوتی استفاده می‌شود و وسایل مورد استفاده نیز براق و صیقلی نیست. یکی از رنگ‌های پرکاربرد در سبک مینیمال رنگ سفید است. به طور کلی مینیمال به معنی حذف وسایل اضافی از خانه است. مهم‌ترین ویژگی‌ این سبک‌ها استفاده از تضاد رنگی مانند سفید و سیاه است. تضاد رنگی به این دلیل است که خانه بی روح و خنثی نباشد.

02

03

دکوراسیون داخلی صنعتی

سبک دکوراسیون صنعتی مانند سبک‌‌های دوره انقلاب صنعتی اروپا و خانه‌های شهری قرن‌های 17 و 18 میلادی اروپا است. در واقع در این سبک‌ها از عناصر قدیمی بیشتر استفاده می‌کنند. سبک صنعتی بیشتر در مکان‌های تجاری، اداری و خانه‌هایی با سقف‌های مرتفع به کار می‌رود. استفاده از مبلمان چرم یکی از ویژگی‌های این سبک است. بیشتر اشراف از این نوع سبک برای طراحی دکوراسیون داخلی خود استفاده می‌کنند.

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی بسیار شبیه به سبک مینیمال است. مبلمانی که در این سبک استفاده می‌شود بسیار ساده است. از جمله عناصری که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد پالت رنگی سفید، کفپوش‌‌های قطعه‌‌ای، نورپردازی طبیعی و… است.

04

05

دکوراسیون داخلی سنتی غربی

در سبک دکوراسیون داخلی سنتی غربی، مبلمان مجلل و تعداد زیادی تزیینات استفاده می‌شود؛ همچنین ویژگی‌های خاص این سبک، استفاده از چوب‌های تیره، پالت‌های رنگی پررنگ و مبل‌هایی با پارچه‌های مخملی و گلدوزی شده است.

دکوراسیون داخلی سنتی خاورمیانه

سبک دکوراسیون داخلی سنتی خاورمیانه یکی از منحصر به فردترین سبک‌های دکوراسیون است. در این نوع سبک دکوراسیون داخلی، فرش و گلیم حرف اول را می‌زند. یکی از اجزای مهم سبک سنتی خاورمیانه، استفاده از پالت رنگ‌‌های گرم و تند، همراه با نقش‌‌های سنتی و اسلامی، و بالشت‌های طرح سنتی است.

06

07

دکوراسیون داخلی انتقالی یا ترانزیشنال

سبک دکوراسیون داخلی انتقالی یا ترانزیشنال یکی از محبوب‌ترین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی است. در سبک انتقالی مانند سبک مدرن از استیل و شیشه استفاده می‌شود؛ همچنین در این سبک از مبل‌های مخملی نیز استفاده می‌کنند.

دکوراسیون داخلی فرانسوی

در سبک فرانسوی از ظرف‌های تزئینی و روتختی‌های ضخیم استفاده می‌شود. رنگ‌های مورد استفاده در این نوع سبک‌ها گرم و ملایم است؛ از جمله رنگ‌های مورد استفاده در این سبک می‌توان به قرمز، زرد و طلایی اشاره کرد. استفاده از فرش در این نوع سبک نقش مهمی دارد. از گچ بری‌های مجلل در این نوع سبک‌ها بیشتر استفاده می‌شود.

08

09

دکوراسیون داخلی روستیک

روستیک به معنی رنگ و رو رفته است. در این سبک، از وسایل قدیمی مانند فلز‌های زنگ زده و چوب‌های پوسیده بیشتر استفاده می‌شود. سبک روستیک برای کسانی که به نوستالژی علاقه دارند بسیار مناسب است.

دکوراسیون داخلی شبی شیک

از جمله ویژگی‌های سبک شبی شیک مبلمان روستایی، پارچه‌های گلدار ظریف و لوسترهای درخشان است. در این سبک، از مبلمان قدیمی استفاده می‌شود. استفاده از قلاب بافی در این سبک‌ اهمیت زیادی دارد؛ اما بهتر است بیش از پیاده سازی این مدل، با فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

10

11

دکوراسیون داخلی هالیوودی

سبک دکوراسیون هالیوودی بسیار شیک و لوکس است. در این سبک از مبلمان مخملی و عتیقه جات زیادی استفاده می‌شود. پالت‌ رنگی این سبک بنفش، قرمز و فیروزه‌ای است. در این سبک برای تزئین دیوارها از عکس‌ بازیگران هالیوودی استفاده می‌شود.

دکوراسیون داخلی ساحلی

نام دیگر سبک دکوراسیون داخلی ساحلی، سبک همپتون است. در این سبک از پالت‌های رنگی خنثی مانند آبی، سبز و سفید استفاده می‌شود. در اتاق‌ها، از وسایل چوبی الهام گرفته از دریا که به رنگ آبی و سفید است استفاده می‌شود. در سبک ساحلی حس آرامش پیدا خواهید کرد؛ زیرا طبیعت و آرامش دریا در این سبک‌ دیده می‌شود.

12

13

دکوراسیون داخلی ایران باستان

دکوراسیون داخلی ایران باستان به دوره بعد از هخامنشیان بر می‌گردد. در این سبک از سنگ مرمر برای دیوارهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود. در سبک دکوراسیون ایران باستان از ستون‌های بلند، درب‌های سنگین، سرستون‌های اسب بالدار و شیر بیشتر استفاده می‌کنند؛ همچنین بیشتر عناصر مورد استفاده در این نوع سبک، اشکال گوشه دار است.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

همانطور که گفته شد طراحی دکوراسیون داخلی اصول خاصی دارد که رعایت آن باعث زیباتر شدن چیدمان منزل می‌شود. می‌توانید در مقاله طراحی دکوراسیون اداری با اصول طراحی این سبک دکوراسیون نیز آشنا شوید. در ادامه به برخی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنیم:

1.ایجاد نقطه تمرکز

اولین قدم در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد نقطه تمرکز است. نقطه تمرکز در دکوراسیون یعنی بخشی از چیدمان که در نگاه اول توجه را جلب کند؛ این نقطه می‌تواند فرش باشد یا یک تابلو. چیدمان بخش‌های دیگر با توجه به این نقطه انجام می‌شود.

2.افراط نکردن در یک چیز

استفاده بیش از حد از هر چیزی در طراحی دکوراسیون داخلی، باعث برهم زدن نظم و زیبایی آن می‌شود؛ به عنوان مثال فرض کنید که شما عاشق گلدان هستید؛ اگر بدون رعایت اصول دکوراسیون، سر تا سر خانه خود را گلدان بچینید، قطعا نتیجه خوبی نخواهد داشت. حتی اگر از یک رنگ خاص بیش از حد در دکوراسیون استفاده شود باعث دل زدگی می‌شود.

3.استفاده از نورپردازی متفاوت

روشنایی منزل نقش مهمی در زیبایی طراحي دكوراسيون داخلی دارد. نصب لوستر و هالوژن علاوه بر روشنایی محیط، باعث جذابیت دکوراسیون نیز می‌شود. نکته‌ای که باید برای نورپردازی طراحی دکوراسیون داخلی در نظر بگیرید تعادل است؛ یعنی نه خانه را نورانی کنید و نه در تاریکی فرو ببرید. روشنایی زیاد باعث سردرد می‌شود. نور کم نیز خانه را به فضایی دلگیر تبدیل می‌کند.

4.انتخاب و چیدمان صحیح مبل

در هنگام خرید مبل به متراژ خانه دقت کنید. اگر منزل کوچکی دارید، از خرید مبل‌هایی که فضای زیادی را اشغال می‌کنند جدا خودداری کنید. این کار باعث می‌شود نتوانید از فضای خانه استفاده مفید ببرید. این نکته فقط مربوط به مبل نیست؛ بلکه در صورتی که قصد طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک را دارید نباید از هیچ وسیله بزرگی استفاده کنید.

5.نصب تابلو بر دیوار

اگر قصد نصب چند قاب عکس بر روی یک دیوار را دارید، بهتر است آن‌ها را با فاصله کمی از هم نصب کنید. در واقع می‌توان گفت فاصله استاندارد تابلوها در کنار هم حدود پنج تا ده سانتی متر است. توصیه می‌شود نصب تابلو بر روی دیوار را با رعایت اصول استاندارد انجام دهید.

قیمت طراحی دکوراسیون داخلی

تعرفه و قیمت طراحی دکوراسیون داخلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه شما قصد طراحی دکوراسیون داخلی چه مکانی را دارید، متراژ این مکان چقدر است، سبک مورد نظر شما چیست و در آخر به چه امکاناتی برای طراحی دکوراسیون داخلی خود نیاز دارید، همگی تعیین کننده قیمت طراحی دکوراسیون داخلی شما هستند. افرادی که به نظم و فنگ شویی چیدمان منزل خود اهمیت می‌دهند همواره به دنبال برترین طراح دکوراسیون داخلی برای طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی خود هستند. حامی ساخت با تجربه‌ای بالا در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند چیدمان منزل شما را به بهترین شکل ممکن و قیمتی مقرون به صرفه انجام دهد.

دکوراسیون داخلی منزل

یکی از مهم‌ترین انواع طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل است. در طراحی دکوراسیون داخلی منزل در مشهد، بین اجزای داخلی خانه، با هدف زیباتر و دلنشین‌تر شدن فضا، هماهنگی ایجاد می‌شود. نحوه چیدمان وسایل نیاز به رعایت اصولی دارد که طراحان دکوراسیون داخلی به این اصول واقف‌اند. این اصول در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب، طراحی دکوراسیون آشپزخانه و… متفاوت است.

مقالات دکوراسیون داخلی

تصویر طراحی دکوراسیون روشن
دکوراسیون داخلی

قیمت طراحی دکوراسیون داخلی

امروزه توجه به طراحی دکوراسیون داخلی چند برابر شده است. افراد برای رسیدن به یک تغییر دکوراسیون نیاز به راهنمایی و مشاوره از سمت و سوی متخصصان این حرفه‌ دارند. استفاده از افراد حرفه‌ای رضایت

بیشتر بخوانید »
تصویر دکوراسیون تجاری مغازه
دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون تجاری

حامی ساخت با 12 سال سابقه تخصص در زمینه طراحی دکوراسیون تجاری، آماده ارائه خدمات به شماست. پیش از تصمیم گیری با ما مشورت کنید؛ ما قدم به قدم همراه شمائیم. در صورتی که قصد

بیشتر بخوانید »
کمد لباس
دکوراسیون داخلی

نصب کمد دیواری در مشهد

نصب کمد دیواری در مشهد توسط گروه های حرفه ای انجام می گیرد حال اینکه چگونه یک گروه خبره برای ساخت کمد دیواری مشهد انتخاب کنیم در این مقاله برای شما بررسی شده است

بیشتر بخوانید »
تصویر دکوراسیون روشن منزل
دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون منزل در مشهد

یکی از به روزترین موضوعات حال حاضر، طراحی دکوراسیون داخلی در مشهد است. همه به دنبال آن هستند که جدیدترین و زیباترین تکنیک‌ها را برای دیزاین منزل یا محیط کار خود، به کار بگیرند تا

بیشتر بخوانید »
دکوراسیون داخلی

راهنمای خرید سرویس خواب

انتخاب سرویس خواب مزیت هایی دارد. نکاتی که برای انتخاب سرویس خواب وجود دارد مطالعه کنید، یکی از وسایل مهم و الزامی در اتاق خواب سرویس خواب می باشد

بیشتر بخوانید »
تصویر تخت خواب مدرن
دکوراسیون داخلی

راهنمای خرید تخت خواب مدرن

طرح تخت خواب مدرن در زمان انتخاب اهمیت زیادی دارد. شما باید بدانید که به چه تخت خوابی مدرن می گویند. اما موضوع طرح تخت خواب در این مقاله به طور کامل بررسی شده است

بیشتر بخوانید »
قبل از انتخاب مدل کابینت و دکوراسیون داخلی، از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.          
قبل از انتخاب مدل کابینت و دکوراسیون داخلی، با ما مشورت کنید..
گفتگو با کارشناسان حامی ساخت