بررسی انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

تاسیسات مکانیکی ساختمان

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان آشنا کنیم. شاید برای شما هم سوال باشد که تاسیسات مکانیکی چیست. در یک ساختمان چند طبقه ممکن است سیستم های زیادی در حال انجام کارهایی باشند که نیاز روزمره افرادی باشد که در آن ساختمان سکونت دارند. این سیستم ها طراحی شده اند که برخی مشکلاتی که ساختمان ها در قدیم با آن مواجه می شدند را برطرف کنند. در قدیم ساختمان ها برای سیستم های گرمایش و سرمایش برنامه خاصی نداشتند. اما امروزه ساختمان ها سیستم هایی دارند که در طول روز طی فرایندی وظایف خود را انجام می دهند. این سیستم ها را تاسیسات مکانیکی ساختمان می گویند.

مواردی مانند تاسیسات مربوط به موارد بهداشتی مانند فاضلاب و آبرسانی، موارد مربوط به سیستم های گرمایشی و سیستم های سرمایشی از جمله تاسیسات مکانیکی ساختمان هستند.  هر کدام از این مواردی که گفته شد فرایندی را در طول روز انجام می دهند تا ما انسان ها در ساختمان احساس آرامش و آسودگی کنیم و بتوانیم کارهای روزمره خود را به خوبی انجام دهیم. در ادامه به طور مختصر به بررسی انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان می پردازیم.

تاسیسات مکانیکی گرمایشی و سرمایشی

یکی از انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان سیستم های گرمایشی و سرمایشی است. اگر تا کنون با مفهوم اینکه تاسیسات مکانیکی چیست آشنا شدید قطعا از اهمیت این سیستم ها در ساختمان ها با خبر هستید. شما در هر ماه از سال یا نیاز به گرما برای گرم شدن در فصول سرد را دارید یا نیاز به سرما در فصول گرم برای سرد شدن را دارید. تاسیسات مکانیکی گرمایشی و سرمایشی، اهمیت بسیار بالایی در ساختمان ها و برج های مسکونی و اداری دارند. طرز کار سیستمهای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی به این صورت است که همیشه گرما یا سرما را از محیط اتاق می گیرد و سپس بیرون انتقال می دهد و سپس گرما و یا سرمای مورد نیاز را به اتاق برمیگرداند.

دستگاه تولید کننده گرما یا همان تاسیسات گرمایش با انتقال گرما به هوا باعث گرمتر شدن خانه می شود و در مقابل آن دستگاهی که سرمایش را تولید می کند با حذف کردن گرما از هوا باعث خنک تر شدن خانه می شود. همچنین سیستم هایی وظیفه کنترل هوا را دارند، دارای سه بخش اصلی به شرح زیر هستند:

  • منبع هوای گرم یا خنک برای تولید هوای گرم و یا سرد
  • ابزارهایی برای توزیع هوا(جهت گرم کردن یا خنک کردن) مانند فن ها
  • سیستم کنترل دما جهت تنظیم ترموستات

تاسیسات مکانیکی بهداشتی

انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان در حوزه تاسیسات بهداشتی در ساختمان ها مواردی است که به آبرسانی و فاضلاب مربوط می شود. وظیفه تکنسین های لوله کشی ساختمان هست که تاسیسات بهداشتی و اصول آن را در به خوبی در کار خود به کار بگیرند. خب به وضوح قابل مشاهده است که اصلی ترین سیستم که در تاسیسات بهداشتی دخالت دارد سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان می باشد. البته که امروزه سیستم های شوتینگ زباله و سیستم های قدرتمند دیگری نیز به این حوزه اضافه شده است. مهم ترین اصل در انواع تاسیسات مکانیکی بهداشتی انجام لوله کشی بهداشتی و اصولی است که در آینده باعث تولید آلودگی نشود.

تاسیسات مکانیکی استخرها

تاسیسات مکانیکی استخرهای شنا به دلیل نوع کاربری و محلی احداث آن ها متفاوت است، اما در اکثر استخرهایی که برای ساختمان ها و مجموعه های آبی ساخته می شود، برای سیستم تاسیسات مکانیکی آن از موتورخانه استفاده می کنند . استخرها معمولا به دو حالت در موقعیت خود قرار میگیرند یعنی هم میتوان آن را به صورت سرپوشیده ایجاد کرد و همین طور سرباز. تفاوت این دو در نوع موتورخانه ای است که برای آن ایجاد می کنند. در استخر های سرباز نیاز به سیستم های سرمایش و گرمایش محیط نمی باشد و تنها سیستم مکانیکی تصفیه و گرمایش آب برای نیاز دارد. این در حالی است که در استخرهای سرپوشیده و در پارک های آبی سرپوشیده سیستم های سرمایش و گرمایش مناسب محیط و بر اساس اقلیم جغرافیایی ایجاد می شود.

اگر استخر سرپوشیده باشد، نیاز به تهویه سالن نیز وجود دارد. سالن مورد استفاده باید دارای دمای مناسب و رطوبت مطلوب باشد. برای تامین این درجه حرارت و دما باید از سیستم های سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد که بر اساس اندازه اتاق باید انتخاب شود.

تاسیسات اطفای حریق

یکی دیگر از انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان که در برخی از ساختمان ها از این سیستم استفاده می کنند سیستم اطفای حریق برای زمان آتش و اتفاق مربوط به آن است. ممکن است شما کارکرد این سیستم را در برخی از فیلم های سینمایی مشاهده کرده باشید. سیستم هایی که همانند سر دوش با توجه به سنسورهایی که دارند شروع به پاشش آب می کنند. اگر بدانید که تاسیسات مکانیکی چیست از اهمیت هر کدام از این تاسیسات در صنعت ساختمان با خبر می شوید.

در مجموع انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان کاربردهای فراوانی دارد که مهندسین پیمانکار باید در به کارگیری این تاسیسات باید بدانند که تاسیسات مکانیکی چیست. در مقالات بعدی به بررسی تخصصی هر کدام می پردازیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مطالب

با ما در ارتباط باشید

پربازدیدترین مطالب

با ما در ارتباط باشید

قبل از انتخاب مدل کابینت و دکوراسیون داخلی، از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.          
قبل از انتخاب مدل کابینت و دکوراسیون داخلی، با ما مشورت کنید..
گفتگو با کارشناسان حامی ساخت